ریخته گری دنده برنجی چگونه است؟


آیا می دانید ریخته گری دنده برنجی چطور انجام می شود؟

در مطالب قبلی شما را با نکات مهم در خصوص خرید دنده آسانسور اشنا کردیم. در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص ریخته گری دنده برنجی به دست آورید.

ما امروزه از فرآیندهایی مبتنی بر همان اصولی استفاده می کنیم که توسط اجداد باستانی ما برای تغییر و نوسازی اساسی جهان استفاده می شد. در حالی که مردم ممکن است چیزهایی مانند برق، ماشین چاپ و کامپیوتر را به عنوان اجزای سازنده دنیای معاصر بدانند، حقیقت این است که شیوه زندگی ما تا حد زیادی بر کار ریخته‌ گری‌ استوار است: خودرو، سفر هوایی و تولید انرژی. سه نوع صنعت است که به شدت به اقلام ریخته گری وابسته هستند. شما هر روز از زندگی خود به چند آیتم وابسته هستید.

طبیعتاً، ریخته‌ گری‌های مدرن شباهت چندانی به فن‌آوری‌های ابتدایی ندارند که انسان برای ساختن سلاح و ابزار از آلیاژهای ساده برنز اختراع کرد، اما ایده‌ها تقریباً یکسان است: مخلوطی از فلزات را با هم ذوب کنید و مایع را در نوعی قالب بریزید. ساخت سر نیزه برنزی تقریباً از همان فناوری استفاده می کند که هنوز برای ساخت قطعات ژنراتور برق استفاده می شود.

قدیم ها چیزهایی مانند اسلحه و گاوآهن می ساختند و به آنها اجازه می داد ابزارهای سنگی اولیه خود را کنار بگذارند. امروزه، ریخته‌گری ‌ها تعداد تقریباً نامتناهی اقلامی را می‌ سازند که ما در زندگی مدرن به آن‌ها تکیه می‌کنم، از جمله موتور خودرو، لوله، زنجیر، قطعات هواپیما، ابزار و بسیاری از اجزای فلزی دیگر. البته، ریخته‌گری‌های امروزی به برنز محدود نمی‌شوند، بلکه می ‌توانند آلیاژهای فلزی بی‌ شماری را بسته به ویژگی‌های مورد نیاز کالای نهایی ریخته ‌گری کنند.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
بهترین مرکز ریخته گری فسفر برنز کجاست؟

ریخته گری دنده برنجیفرایند ریخته گری دنده برنجی

به لطف پیشرفت در فناوری و علم متالورژی، ریخته گری به طور قابل توجهی تکامل یافته است. در ابتدا از آتش زغال چوب برای نیرو دادن به کوره های کوچک به اندازه کافی داغ برای ذوب فلز استفاده می شد، اما اکنون از گاز یا گرمای الکتریکی برای تامین انرژی کوره های پیشرفته تر استفاده می شود.

ریخته گری های اولیه محیط کاری خطرناکی بودند، اما مدرن سازی و مکانیزه کردن آنها را بسیار کم خطر کرده است. به عنوان مثال، ریختن فلزات مذاب در قالب ها از طریق ربات یا سایر تجهیزات خودکار بسیار ایمن تر از ریختن با دست با استفاده از برخی ابزار های خاص است.

تغییر دیگر در ریخته گری ها شامل روش هایی است که برای قرار دادن فلزات مذاب در قالب ها استفاده می شود. ریزش های گرانشی سنتی هنوز مورد استفاده قرار می گیرند، اما روش های دیگری هم اکنون در دسترس هستند، از جمله ریزش گاز تحت فشار یا خلاء می باشد.

چگونه از قالب ها در ریخته گری استفاده می شود؟

وقتی فلز مذاب آماده ریختن شد، می توان آن را در یکی از انواع مختلف قالب ریخت. الگوی مدل قطعه است و می توان آن را از فلز، پلاستیک، موم، چوب یا مواد دیگر ساخت.

توضیحی ساده از فرآیند ریخته گری

تصور کنید چند هزار سال پیش زندگی می‌ کردید و می ‌خواهید یک آیتم ساده، مانند یک دیسک تخت، را سازید. ساده ترین روش چیزی به نام ریخته گری سندینگ خواهد بود.

ممکن است با حکاکی چیزی به نام الگو از چوب شروع کنید. هنگامی که شکل دلخواه خود را درست همانطور که می خواستید به دست آوردید، می توانید آن را در یک گودال ماسه ای فرو کنید و سپس – با دقت بسیار! – مدل چوبی خود را از روی ماسه بردارید. اگر درست انجام شود، این یک تصور عالی از مدل چوبی شما در سندینگ باقی می گذارد.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
فرایند ریخته گری فسفر برنز

در مرحله بعد، فلز خود را با توجه به ویژگی هایی که می خواهید کالای نهایی شما داشته باشد، آماده می کنید. شاید شما دستور باستانی یک قسمت قلع تا نه قسمت مس را دنبال کنید. شما به یک کوره کوچک، یک دیگ ذوب سفالی و البته یک آتش زغال داغ برای ذوب نیاز دارید. بله، کوره‌های زغال‌سنگ اولیه واقعاً می ‌توانند آنقدر داغ شوند که مس و قلع را با هم ذوب کنند، اگرچه رسیدن به دمای لازم در یک ریخته ‌گری مدرن بسیار آسان ‌تر است.

هنگامی که فلزات شما با هم ذوب شدند، مخلوط خود را با احتیاط داخل حفره شن بریزید و اجازه دهید فلز خنک شود. در نهایت، دیسک فلزی جامد شده را از ماسه جدا می کنید. اگر همه چیز خوب پیش می رفت، یک کپی فلزی عالی از دیسک چوبی خود خواهید داشت.

حالا بیایید تصور کنیم که می‌ خواهید یک بازیگر پیچیده ‌تر بسازید. ممکن است بخواهید مورد خود را در دو بخش مختلف، بالا و پایین بسازید. این الگوی تقسیم نامیده می شود و قسمت بالایی آن کوپ و قسمت پایینی درگ نامیده می شود.

حتی طرح های پیچیده تری را می توان با استفاده از چیزی به نام هسته ساخت. هسته برای ایجاد یک ناحیه توخالی در قالب وارد می شود.

حالا تصور کنید که برای داشتن یک روکش صاف تری به کالای خود نیاز دارید. می توانید آن را با سنباده زدن یا آسیاب کردن صاف کنید. امروزه می توانید سطح را سندبلاست کنید، سمباده بزنید یا با آسیاب صاف کنید. از همین فرآیند کلی در ساخت همه چیز از ساده ترین اقلام ریز مانند جواهرات گرفته تا پیچیده ترین و بزرگ ترین قطعات با وزن صدها پوند مانند پره های توربین بادی استفاده می شود.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
خرید دنده آسانسور در سال 1401

پس از خارج شدن کالا از قالب، در صورت لزوم می توان از فرآیندهای بیشتری استفاده کرد.

برخی از فلزات رایج ریخته گری کدامند؟

ریخته گری ها می توانند انواع آلیاژهایی را بسازند که برای ارائه ویژگی های خاصی در محصول نهایی طراحی شده اند. در اینجا فقط چند مورد از فلزات و آلیاژهایی که معمولاً در ریخته‌گری‌ها ریخته‌ گری می‌شوند آورده شده است:

ریخته گری برنج: ریخته گری برنج مخلوطی از مس و روی را با هم ذوب می کند. نسبت دقیق انتخاب شده به الزامات مورد نهایی بستگی دارد.

ریخته گری برنز: ریخته گری برنز مس و قلع را با هم ذوب می کند. گاهی اوقات ممکن است فلزات دیگری اضافه شود.

ریخته گری آلومینیوم: یک ریخته گری آلومینیوم از آلومینیوم خالص یا آلیاژ استفاده می کند، بسته به اینکه آیا استحکام، کارایی، مقاومت در برابر خوردگی یا سایر ویژگی ها در مورد نهایی مورد نظر است.

ریخته گری فولاد: ریخته گری فولاد، آلیاژی از آهن و کربن کار می کند. بسته به ویژگی های مورد نظر کالای نهایی، ممکن است فلزات دیگری نیز اضافه شوند. برای بسیاری از کاربردها، فولاد نسبت به آهن ساده مطلوب تر است.

برای ریخته گری دنده برنجی با بهترین کیفیت با کارشناسان ما با شماره 02144602309 تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + یک =

خانه درباره ماتماس
09123766939